Jak niczego nie zapomnieć?

the-suitcase-811122_1920

Przed Tobą wielka, długa podróż? W takiej sytuacji często poważnym wyzwaniem jest dokładne spakowanie się. Co zrobić, aby niczego nie zapomnieć?

Na początku warto zastanowić, się czy w ogóle w podróż warto brać bagaż. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Zdania są tutaj podzielone. Według mnie na każdy dłuższy wyjazd, zwłaszcza jeśli wybierasz się za granicę, powinno się starannie spakować. Innego zdania jest słynny podróżnik Wojciech Cejrowski, który uważa, że nie powinno się brać ze sobą żadnych bagaży. Twierdzi on, że o ile celem naszej podróży nie jest jakieś miejsce z dala od cywilizacji, dużo lepszym pomysłem jest sukcesywne dokupywanie nowych rzeczy. Zgodnie z jego filozofią gdy już pobrudzimy koszulę, którą do tej pory nosiliśmy, możemy ją wyrzucić i kupić sobie nową.

Rzeczywiście jest w tym jakiś sens. Jeśli nie jesteśmy w jakimś dzikim i egzotycznym miejscu, faktycznie możemy zaopatrzyć się w nowe ubranie w najbliższym centrum handlowym. Bagaż w podróży może być pewnym balastem i utrudnieniem, zwłaszcza jeśli wybieramy się gdzieś pieszo lub rowerem. Gdy jednak wybieramy bardziej konwencjonalny środek transportu, taki jak samolot, samochód czy pociąg, nie powinno być to jakimś większym problemem. Poza tym dokupowanie sobie coraz to nowych rzeczy na miejsce już zużytych może okazać się dosyć kosztowne. Być może kupno jednej koszuli, czy dodatkowej szczoteczki do zębów nie jest jednorazowo jakimś wielkim wydatkiem. Podczas takiej dłuższej wyprawy potrzebowalibyśmy jednak nieco więcej nowych rzeczy. Nie każdego zaś stać na to, aby co kilka dni iść na zakupy.

Jeśli więc nie posłuchamy rady pana Cejrowskiego, stajemy przed problemem: co zrobić, żeby włożyć do walizki wszystkie potrzebne rzeczy? Przez wiele lat miałem z tym spory kłopot. Zawsze czegoś zapominałem. Na szczęście były to tylko jakieś błahe rzeczy, jak szczoteczka do zębów czy ręcznik. Ich brak można było bez trudu uzupełnić w lokalnym sklepie. Nie wymagało to wielkich nakładów finansowych. Nigdy nie zdarzyło mi się zapomnieć biletu czy paszportu. Było to jednak irytujące. Dlatego postanowiłem coś zmienić. Wypracowałem dwie metody, jak nie zapomnieć niczego przy pakowaniu.

Pierwsza to lista. Najpierw spisuję na kartce papieru wszystkie rzeczy, które planuję zabrać. Zaczynam od tych najważniejszych – pieniędzy, biletów i dokumentów, potem są ubrania kosmetyki i przyrządy higieniczne, sprzęt elektroniczny, jedzenie i picie, a na końcu rzeczy, które umilą mi podróż, takie jak książka czy gazeta. Następnego dnia kilka razy sprawdzam, czy na pewno niczego nie zapomniałem. Gdy upewnię się, że zestawienie jest kompletne, wkładam po kolei wszystkie rzeczy z kartki do torby. Gdy coś włożę, wykreślam to z listy. To bardzo staranny i dokładny sposób. Do tej pory za każdym razem to się sprawdzało.

Druga metoda to dwuetapowe pakowanie się. Najpierw zastanawiam się, co powinienem zabrać w podróż i rozkładam wszystkie potrzebne rzeczy w moim pokoju. Gdy już to zrobię, po raz kolejny myślę, co warto spakować do walizki i sprawdzam, czy nic mi nie umknęło. Choć jest to metoda prostsza i mniej czasochłonna niż pierwsza i zazwyczaj działa, jest mniej skuteczna – gdy jej używam, czasem zdarza mi się o czymś zapomnieć.

Mam nadzieję, że któraś z tych metod przyda się Wam, gdy będziecie szykować się do dalekiej podróży. Złe spakowanie się to wprawdzie nie koniec świata, ale jeśli można oszczędzić sobie trudności i kłopotów, to dlaczego tego nie zrobić?

2 myśli na temat “Jak niczego nie zapomnieć?”

  1. Jest cała masa aplikacji, które wspierają tworzenie takich list do odhaczania. Ja, co prawda, lubię też formę analogową i tworzę taką listę do odhaczania na papierze, ale lubię też zacząć ją tworzy na dłuuugo przed wyjazdem- i kiedy tylko przypomni mi się nowa rzecz do zabrania, dopisywać.
    Ja jestem zorganizowane stworzenie ogólnie. Listy, planery, plany podróży i tak dalej. Mój chłopak potrafi się pakować rano, tego samego dnia, którego mamy wylot 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *