Dlaczego warto odwiedzić USA?

tropimy-route-66 (1)

Zapraszam na rozmowę z Magdą i Przemkiem, autorami bloga TroPiMy, którzy opowiedzą nam, co warto zobaczyć w USA!

PM: Jak piszecie na Waszym blogu, wiele razy byliście w USA, więc można Was uznać za ekspertów w dziedzinie podróżowania do tego kraju. Wiele osób obawia się tak długiej i uciążliwej podróży, która nierzadko trwa łącznie nawet 12 godzin. Jakie są Wasze sprawdzone sposoby na w miarę przyjemne przetrwanie tego czasu?

Magda i Przemek: Nie jesteśmy przekonani, czy już jesteśmy ekspertami w temacie podróży po Stanach, ale na pewno bardzo to lubimy i chętnie tam wracamy. Jeśli chodzi o czas trwania podróży z Polski do USA to faktycznie nie należy on do najkrótszych. Jednak długie loty bardzo szybko nam mijają. Podczas lotu w ciągu dnia oglądamy filmy dostępne w ramach rozrywki pokładowej na lotach międzykontynentalnych albo czytamy książki. Dodatkowo, czas lotu z Polski do USA to doskonały moment na uzupełnienie wiadomości z przewodnika, przerzucenie informacji do notatek podręcznych, czy np. pozaznaczanie miejsc do odwiedzenia na mapach, żeby na miejscu nie tracić czasu na szukanie tych informacji. W drodze powrotnej czasem zdarza nam się uzupełniać notatki z podróży, z których potem powstają materiały na bloga. Podczas nocnych lotów staramy się trochę zdrzemnąć – w tym przypadku przydają się poduszki na kark, zatyczki do uszu, opaski na oczy. Niezależnie od pory dnia, na czas lotu wybieramy wygodne ubrania i staramy się często wstawać z foteli i rozciągać. I czas jakoś leci.

PM: Nowy Jork, czy Los Angeles stały się niejako symbolami współczesnej popkultury. Dzieje się tam akcja znanych seriali, jak Przyjaciele, czy też filmów, jak seria Szybcy i Wściekli, dlatego w zrozumiały sposób wydają się one nam bliższe niż inne miejscowości w USA. Podczas Waszych wypraw do Stanów odwiedziliście wiele miast. Które z nich najbardziej Wam się spodobały?

Magda: Wyjdzie pewnie banalnie, ale uwielbiamy Nowy Jork. Odwiedziliśmy go już kilkukrotnie i nadal mamy po co wracać. Dla świetnego klimatu, interesujących miejsc i pysznego jedzenia z całego świata. To miasto przyciąga i elektryzuje, podobno można je albo kochać, albo nienawidzić. My zdecydowanie należymy do tej pierwszej grupy. Bardzo dobre wrażenie zrobiły na nas także Boston, centrum San Francisco, czy Seattle. Dużo mniej podobało nam się w Los Angeles, czy Las Vegas, ale i tak są to miejsca, które warto odwiedzić – chociaż raz.

Przemek: Ponadto – dużo ciekawiej ogląda się filmy i seriale, których akcja dzieje się w miejscach, które widziałeś. Np. ostatnio oglądamy serial “Wielkie kłamstewka”, którego akcja dzieje się w Monterey w Kalifornii. W każdym odcinku przewija się most Bixby Bridge w Big Sur. Za każdym razem jak go widzę, myślę sobie: “O, tam parkowaliśmy. Tu stałem i robiłem zdjęcia. Jak my tam byliśmy, to była inna pogoda, inne światło. Pojechałbym jeszcze raz.” 

PM: W USA poza wielkimi, niesamowitymi miastami możemy zobaczyć wiele niewiarygodnych cudów natury, takich jak Wielki Kanion, czy wodospad Niagara. Który naturalny zabytek polecilibyście turystom, którzy szykują się do podróży do Stanów?

Magda i Przemek: Naszym wielkim marzeniem było zobaczyć Park Narodowy Yellowstone i on zdecydowanie nas nie zawiódł. Jest to olbrzymi park – sama główna trasa, którą można go objechać ma 300 km długości! Pełno w nim żyjących na wolności zwierząt, które można oglądać w ich naturalnym środowisku. Spotkanie na drodze stada bizonów nie jest rzadkością – robią się przez nie korki na drodze. Ponadto są tam gejzery, błotne wulkany, fumarole, wodospady, gorące źródła i wiele innych cudów natury. Można w nim spędzić tydzień, albo dłużej i nadal się nie nudzić. Na pewno jeszcze tam wrócimy.

Cała zachodnia część Stanów „upakowana” jest parkami narodowymi i wyjątkowo pięknymi naturalnymi zabytkami. Wycieczka po Kalifornii, Utah i Arizonie dostarcza niesamowitych wrażeń jeśli chodzi o obcowanie z naturą i tamte rejony z czystym sercem polecamy wszystkim wielbicielom przyrody.

Patrząc z czysto estetycznego punktu widzenia jest jeszcze jedno miejsce – Kanion Antylopy. Jest niesamowicie atrakcyjny fotograficznie, słupy światła wpadające z góry kanionu ślizgające się po pomarańczowych skalnych ścianach dają ogromne możliwości na dobre zdjęcia.

PM: W moich rozmowach z osobami, które odwiedziły USA często przewija się temat, które wybrzeże jest ciekawsze – wschodnie czy zachodnie. Oba mają rzesze wiernych fanów. Która cześć Stanów Wam się bardziej spodobała?

Magda i Przemek: Byliśmy na obu wybrzeżach – najpierw na wschodnim, dwa lata później na zachodnim. Dużo większe wrażenie zrobił na nas zachód USA, chociaż uważamy że wschodnia część jest lepsza na pierwszy raz w Stanach. Dlaczego? Wyjazd na wschodnie wybrzeże pozwala skosztować Stanów – stylu życia, jedzenia, klimatu. Po odwiedzeniu takich miejsc jak Nowy Jork, Waszyngton, czy Floryda nabiera się ochoty na więcej.

PM: Wiele osób marzy o długiej, kilkunastodniowej wyprawie samochodowej po USA. Wam zdarzyło się podróżować wzdłuż wybrzeża Stanów. Co doradzilibyście osobom, które również chciałyby wybrać się w taką przygodę?

Magda i Przemek: Nie bać się i jechać. Po Stanach samochodem jeździ się bardzo przyjemnie, szczególnie poza dużymi miastami. Samochody z wypożyczalni wyposażone są w automatyczną skrzynię biegów, drogi i miejsca parkingowe są szerokie, kierowcy trzymają się ograniczeń, co czyni jazdę bezstresową i spokojną. Przydaje się GPS, albo mapa offline w telefonie oraz płyty z dobrą muzyką na jazdę po drogach, na których nie odbiera żadne radio. Długie trasy samochodowe to jedna z naszych ulubionych form podróżowania. Stany są stworzone do takich wypraw.

PM: Dlaczego tak często i intensywnie odkrywacie USA? Co takiego jest w tym kraju, że tak Was zafascynował?

Magda i Przemek: Pewnie łatwiej byłoby powiedzieć, czego w Stanach nie ma 🙂 USA to olbrzymi i bardzo zróżnicowany geograficznie kraj. Sporo już tam widzieliśmy, a im częściej tam bywamy, tym większą mamy świadomość tego, co pięknego zostało nam jeszcze do odkrycia. I tak rodzą się plany na kolejne wyjazdy. Stany uzależniają. Znamy osoby, które wracają tam co roku od 20 lat!

PM: Jak już wcześniej rozmawialiśmy, w USA istnieje wiele znanych, by nie powiedzieć wręcz że kultowych miejsc i celów turystycznych. Podczas swoich wypraw odkryliście na pewno jednak wiele miejsc, które może nie są tak popularne, ale warto je odwiedzić. Co to za miejsca?

Magda i Przemek: Kultowe miejsca mają to do siebie, że są dokładnie obfotografowane i ofilmowane – można je zwiedzić witrualnie bez żadnego problemu, ale i tak warto zobaczyć je na własne oczy. Jeżeli chodzi o miejsca mniej znane – na północnym zachodzie USA, w okolicach Seattle koniecznie chcieliśmy odwiedzić dwa miejsca nierozerwalnie związane z popkulturą – miasteczka Roslyn oraz North Bend. Fani starych seriali na pewno już rozpoznali te nazwy i zacierają ręce. Roslyn było miejscem, gdzie w latach 90-tych kręcono serial “Przystanek Alaska” – miasteczko do tej pory wygląda niemal tak, jakby zdjęcia do serialu skończyły się tam wczoraj. Natomiast North Bend i okolice służyły za plan zdjęciowy kultowego serialu “Twin Peaks”, który już w tym roku, po 25 latach, wraca z nowymi odcinkami! Na pewno będziemy oglądać i wracać wspomnieniami do odwiedzonych przez nas miejsc.

Na wschodnim wybrzeżu bardzo polecamy przejechanie się trasą Kancamagus Highway przez Góry Białe w stanie New Hampshire. To piękna trasa wśród gór i lasów liściastych, które jesienią nabierają charakterystycznych pomarańczowo-czerwonych barw. A jeżeli będziecie w Filadelfii, to koniecznie zajrzyjcie do Eastern State Penitentiary – nowoczesnego jak na swoje czasy więzienia, w którym wyrok odsiadywał m.in. Al Capone.

PM: Na koniec chciałbym zapytać Was, jakie są Wasze ulubione miejsca w USA?

Magda i Przemek: Naprawdę trudno zdecydować się na jedno miejsce, ponieważ wszystko zależy od tego, czy preferujesz naturę, czy wielkie miasta. Do Nowego Jorku, jako kulturowego tygla zawsze chętnie wrócimy i przejdziemy się chętnie nocą Broadwayem, przystając na chwilę w księgarni The Strand, żeby pooglądać i kupić książki z ich przebogatej kolekcji. Natomiast jeżeli chodzi o parki narodowe, to wybór jest trudny. Yosemite urzekło nas malowniczymi widokami doliny pośród pięknych gór. Ale to Park Narodowy Yellowstone zostawił niedosyt i sprawił, że na pewno wrócimy solidnie schodzić większość szlaków oraz podglądać zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

PM: Dziękuję za rozmowę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *