Dlaczego warto odwiedzić Bawarię?

IMG_8450

Jeśli chciałbyś odwiedzić Niemcy, ale nie wiesz, od którego regionu zacząć – polecam Bawarię. To wspaniałe miejsce na przeżycie wakacyjnej przygody!

Byłem w Bawarii dwa razy i bardzo miło wspominam te wyprawy. Za każdym razem zatrzymywałem się w uroczej miejscowości Erlangen. Jest to niewielkie miasteczko uniwersyteckie usytuowane w tzw. Nowych Czechach, a więc krainie, która przez lata stanowiła niemieckie pogranicze. W IX wieku niedaleko miasteczka znajdowała się wytoczona przez Karola Wielkiego granica osadnictwa germańskiego i słowiańskiego. Dziś Erlangen jest pięknym nowoczesnym miastem, przypominającym mi trochę angielski Cambridge.

Choć oczywiście nie jest to najważniejsze turystycznie miejsce regionu, warto przeznaczyć chociaż dzień na spacer cudownym parkiem i eleganckim centrum miasta. Jest to doskonała baza wypadowa do zwiedzania Bawarii, gdyż miasteczko znajduje się w centrum tego regionu. Jest więc stamtąd blisko zarówno do Monachium, jak też do Norymbergi, czy alpejskich stoków narciarskich. Jako ciekawostkę powiem, że w Erlangen urodził się wybitny przed laty niemiecki piłkarz Lothar Matthäus.

Bawaria jest naprawdę bardzo atrakcyjnym turystycznie miejscem. Miłośnikom piwa kojarzy się ona zapewne z Okroberfest, który co roku odbywa się w Monachium. Jego historia sięga już 1811 roku, a znaczenie jest tak duże, że uczestniczą w nim, ubrani w tradycyjne bawarskie stroje, piłkarze Bayernu Monachium.

Fanów sportów zimowych zainteresuje na pewno fakt, że na terenie Bawarii znajdują się Alpy, czyli najwyższy łańcuch górski Europy. Jak już pisałem, na turystów czekają tam liczne trasy narciarskie. Choć oczywiście polskie Tatry są najpiękniejsze, Alpy również potrafią zachwycić nawet najbardziej wybrednych miłośników przyrody. Kibice skoków narciarskich kojarzą na pewno Garmisch-Partenkirchen i Oberstdorf. Na tej drugiej skoczni niedawno odbyły się zawody Pucharu Świata w lotach, w których Kamil Stoch zajął trzecie miejsce.

IMG_8656

Bawaria jest również miejscem, do którego powinien wybrać się każdy fan futbolu. W największym mieście regionu – Monachium, ma swoją siedzibę jeden z najpopularniejszych klubów piłkarskich na świecie – Bayern. W zespole tym gra obecnie kapitan reprezentacji Polski – Robert Lewandowski. Bayern to najbardziej utytułowany niemiecki klub. W swojej długiej historii 5 razy wygrywał Puchar Mistrzów (ostatni raz w 2013 roku), 26 razy zostawał mistrzem Niemiec, a 18 razy jego łupem padał puchar Niemiec. Bayern gra na jednym z najpiękniejszych stadionów na świecie – Allianz Arena.

IMG_8575

Bawaria to jeden z najsilniejszych gospodarczo rejonów Niemiec. Z tego regionu pochodzą takie marki jak BMW, Siemens, czy Audi. Bardzo dobrze rozwija się tam również rolnictwo, a zwłaszcza produkcja mleka, serów i wyrobów mleczarskich. Ponadto jest to tradycyjnie katolicki region, chociaż przez ostatnie 50 lat religijność tamtejszych mieszkańców zmalała. Co ciekawe, to właśnie z tej części Niemiec pochodzi papież-emeryt – Benedykt XVI. Urodził się on w miejscowości Marktl.

Bawaria nie tylko sama w sobie jest bardzo ciekawym miejscem, ale też ma świetne położenie. Jeśli chcesz spędzić tam urlop i dysponujesz samochodem, koniecznie poświęć kilka dni na wyprawy do Austrii, Czech i Szwajcarii. Ja ostatnim razem zdecydowałem się pojechać do austriackiego Insbrucka.

Bawaria to naprawdę wspaniałe miejsce na wakacyjny odpoczynek. To piękny region, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy lubi naturę, sport, czy duże miasta. Warto tam pojechać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *