5 powodów, dla których warto odwiedzić Rzym

IMG_9709

– Po co ty ciągle jeździsz do tego Rzymu? – zapytał mnie kumpel, gdy kolejny raz wróciłem z podróży do stolicy Włoch.

Siedzieliśmy sobie w pizzerii i zajadaliśmy się klasycznym bolońskim spaghetti. Pytanie to nieco zbiło mnie z tropu. Choć wiedziałem, że kocham Rzym, nigdy tak naprawdę nie zastanawiałem się, dlaczego. Aby więc zyskać nieco na czasie, wziąłem do rąk szklankę z zimnym napojem i powoli pociągnąłem łyk. Niestety moja gra na czas nie przyniosła żadnych efektów – nie przyszła mi do głowy sensowna odpowiedź.

– Po prostu kocham to miasto – powiedziałem, gdy szklanka znów stała spokojnie na stoliku.

– Ale dlaczego? – kumpel był nieustępliwy. Nigdy tak naprawdę nie rozumiał mojego podróżowania. Raz był u rodziny w Londynie. Pojeździł trochę po Anglii. Jak sam twierdzi – nawet mu się podobało. Ale zdecydowanie woli poruszać się jedynie w obrębie miasta, w którym się urodził i wychował.

Ostatecznie udało mi się jakoś wymigać z jego pytania, ale po powrocie do domu nie dawało mi to spokoju. Jak mogę coś często robić i nie wiedzieć, dlaczego to robię? Zrobiłem więc sobie mocną kawę, usiadłem wygodnie w fotelu, włączyłem soundtrack z Władcy Pierścieni, który tak bardzo lubię i zacząłem się zastanawiać. Oto co wymyśliłem:

1. Jest to powolne miasto.

Pewnie myśleliście, że zacznę od zabytków. Dla mnie jednak zawsze najbardziej liczy się atmosfera miejsca. Jest to dla mnie dużo ważniejsze od tego, co fajnego można zobaczyć w okolicy. Dla przykładu nie lubię Paryża. Wiem, że to piękne miasto i pewnie większość z Was uważa, że plotę bzdury, jednak coś w nim mi się nie podoba. Nie lubię jego atmosfery. Z Rzymem jest inaczej. Wprost uwielbiam tam przebywać. Nie mówię tu o zwiedzaniu, jedzeniu tutejszych potraw, czy obcowaniu ze starożytną historią. Sama atmosfera tego miasta, ten jego brak pośpiechu, ta pogodna radość z życia – to wszystko powoduje że czuję się tam jak w domu. Stolica Włoch kojarzy mi się trochę z baśniowym Shire z powieści J.R.R. Tolkiena i filmów „Władca Pierścieni” oraz „Hobbit”. Jest tam cisza, spokój, radość z życia i niespieszne delektowanie się codziennością. Ogólnie kultura włoska bardzo mi się podoba. Kto wie, może kiedyś zamieszkam w Italii…

2. Jest tam pięknie.

Nie mógłbym oczywiście nie wspomnieć o zabytkach. Rzym to niewiarygodnie wspaniałe miasto pod względem turystycznym. Jest w nim chyba największe nagromadzenie atrakcyjnych miejsc dla zwiedzających na świecie. Mi osobiście najbardziej podobają się: Bazylika św. Piotra, Forum Romanum i zewnętrzna strona Koloseum. To obowiązkowe punkty każdej mojej wizyty w wiecznym Mieście. Wam również polecam je odwiedzić, gdy wyruszycie na podbój stolicy Włoch.

3. Robią tam pyszne jedzenie.

Bardzo lubię jeść. Zwłaszcza kocham włoską kuchnię. Wiem, że pizza i spaghetti nie należą do najzdrowszych dań, a zwykle staram się jeść zdrowo, dlatego pozwalam sobie tylko na jeden taki posiłek dziennie, serwując sobie jednocześnie porządny wieczorny jogging. Trudno jednak być w Rzymie i nie spróbować tych niesamowitych dań. Włoskie spaghetti i włoska pizza smakują wybornie i spożywanie ich w tradycyjnych dla tego kraju knajpkach to bez wątpienia niesamowite doświadczenie. Polecam, nawet jeśli przeważnie odżywiacie się zdrowiej niż Anna Lewandowska.

4. To centrum Kościoła.

Jestem katolikiem, więc bardzo ważne jest dla mnie to, że będąc w Rzymie mogę pomodlić się razem z papieżem i pójść na Mszę do Bazyliki św. Piotra. Widziałem obu ostatnich Ojców Świętych – Benedykta XVI i Franciszka i mogę powiedzieć, że zdecydowanie polecam spotkanie z nimi w Castel Gandolfo, czyli miejscu, gdzie następcy św. Piotra spędzają urlop. Mimo tego że są na wakacjach, spotykają się z pielgrzymami. Jest to jednak spotkanie zupełnie inne niż te na placu św. Piotra. Plac w Castel Gandolfo jest niezbyt duży, dlatego spotkania te są bardzo kameralne. Niewielu osobom, które spędzają urlop w Rzymie, chce się jechać do innego miasta, więc nie ma tam zbyt dużych tłumów i można podejść dużo bliżej papieża, a dzięki temu dużo lepiej doświadczyć spotkania z nim. To bardzo fajne doświadczenie dla każdego katolika.

5. To miasto Gladiatora.

Moim ulubionym filmem jest Gladiator. Jeśli do tej pory go nie oglądaliście – natychmiast nadróbcie zaległości. Ten dramat historyczny w niesamowity sposób pokazuje, jak ważna jest rodzina i oddanie najbliższym. To bez wątpienia dzieło, które odcisnęło na mnie wielkie piętno. Przyczyniło się również do tego, że bardzo fascynuje mnie cesarstwo rzymskie. Wieczne Miasto było zaś stolicą tego imperium. Na prawie każdym kroku można znaleźć tam zabytki z czasów cesarzy. W wielu miejscach mamy dosłownie możliwość dotknąć historii. Historii zamierzchłej i czasem trochę ponurej, ale bez wątpienia niezwykłej.

Dziś już wiedziałbym, jak odpowiedzieć kumplowi. Mam 5 powodów, dla których uważam, że warto odwiedzić Rzym. Czy któryś z nich Was przekonał? Mam nadzieję, że tak, bo Wieczne Miasto to miejsce, które spodoba się nawet najbardziej wybrednym podróżnikom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *