5 miejsc, które warto zobaczyć w Rzymie

Koloseum 2 - z podpisem

Przewodnik po najciekawszych miejscach w Rzymie.

Od początku wiedziałem, że to jest to. Już pierwszego dnia wyprawy do Rzymu czułem, ze stanie się on moim ulubionym miejscem na ziemi. Wieczne Miasto podbiło moje serce pięknymi zabytkami, wspaniałą kuchnią, świetnymi ludźmi i tym spokojnym, leniwym wręcz tempem życia. Jeśli możecie odbyć w swoim życiu jedną zagraniczną wycieczkę, koniecznie pojedźcie do stolicy Włoch. To miasto, którego nie da się nie pokochać. Aby ułatwić Wam tę wyprawę życia, przygotowałem listę 5 miejsc, które warto tam zobaczyć!

1. Bazylika świętego Piotra

img_9597
Bazylika św. Piotra widziana z Placu św. Piotra

Wiem, że nie każdy z nas jest katolikiem i nie wszyscy lubimy odwiedzać świątynie. Bazylika świętego Piotra jest jednak miejscem, które zachwyci nie tylko osoby wierzące, ale każdego, kto kocha piękno i sztukę. To naprawdę wspaniałe miejsce. Ogrom piękna wręcz oszałamia. Nigdy nie widziałem takiego nagromadzenia dzieł sztuki w jednym miejscu. Świątynia jest bardzo duża – ma powierzchnię 23 tysiące m², co czyni ją drugim największym kościołem na świecie. Mimo tego każda najmniejsza jej część wypełniona jest niesamowitymi malowidłami, rzeźbami, ołtarzami i pomnikami. Najsłynniejsza z nich jest oczywiście Pietà autorstwa Michała Anioła. Dla nas, Polaków bardzo interesujący może być fakt, że w prawej nawie znajduje się grób św. Jana Pawła II. Codziennie rano odprawiana jest tam Msza Święta po polsku. Tak naprawdę nie da się zwiedzić Bazyliki w jeden dzień. Mózg ludzki nie jest chyba w stanie przyjąć tyle piękna. Na szczęście wejście do świątyni jest bezpłatne, więc można spokojnie odwiedzić to miejsce nawet kilka razy podczas pobytu w Wiecznym Mieście.

2. Koloseum

Koloseum to jedna z najsłynniejszych budowli na świecie
Koloseum to jedna z najsłynniejszych budowli na świecie

Większość z nas odwiedza Rzym z Dwóch powodów – po pierwsze, dla doznań religijnych, po drugie zaś, by doświadczyć historii. Tym pierwszym najbardziej spodoba się Bazylika św. Piotra oszałamia totalnie. Na tych drugich niesamowite wrażenie zrobi Koloseum. Nie jest to, rzecz jasna, najstarszy zabytek Wiecznego Miasta, ale na pewno jest najsłynniejszym zabytkiem antycznej historii Rzymu. To dla mnie niepojęte, że ludzie w zamierzchłych czasach umieli wznosić tak, nomen omen, kolosalne budowle. Jest ono wysokie na 48,5 metra. Najprawdopodobniej mogłoby zmieścić nawet 50 tysięcy ludzi. Oznacza to, że tylko jeden współczesny stadion w Polsce – Stadion Narodowy, mógłby się z nim równać. Koloseum jest większe od pozostałych polskich aren EURO 2012 – w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. Powstało ono niemal dwa tysiące lat temu – w latach siedemdziesiątych pierwszego wieku. Prace nad nim trwały mniej niż dziesięć lat, co jest niesamowitym wyczynem jak na tamte czasy. Koloseum to miejsce, które zrobiło na mnie niesamowite wrażenie. Obok Bazyliki św. Piotra, polskich Tatr i Manhattanu nocą stanowi jedno z czterech najwspanialszych miejsc, jakie widziałem. Zewnętrzną stronę Koloseum możemy oglądać zupełnie za darmo. Aby wejść, należy kupić bilet.

3. Fontanna di Trevi

img_9750
Fontanna widziana z lewej strony

Nie jest to rzecz jasna tak znany zabytek jak Bazylika św. Piotra, czy Koloseum, jednak beż wątpienia wizyta w Rzymie bez odwiedzenia tego miejsca będzie niekompletna. Łatwo zaś ją przegapić, gdyż jest jakby schowana między kamienicami, które są tak blisko, jakby chciały się do niej przytulić, ale wstydziły się trochę jej sławy. Choć jest taka nienachalna, zawsze są przy niej tłumy turystów. Prace na tym pięknym barkowym arcydziełem zostały zlecone przez papieża Klemensa XII i trwały ponad 40 lat. Zakończone zostały w 1776 roku. Co ciekawe, istnieje przesąd, zgodnie z którym ktoś kto wrzuci do fontanny monetę, na pewno wróci do Rzymu. Pieniądze wyławiane są przez władze miasta i przeznaczane na utrzymanie zabytków oraz pomoc ubogim. W otoczeniu fontanny znajdują się wspaniałe lodziarnie, z których bez wątpienia warto skorzystać. W końcu lody włoskie są najsmaczniejsze na świecie! Za zobaczenie tego wspaniałego zabytku, podobnie jak w przypadku Bazyliki św. Piotra, nie trzeba nic płacić.

4. Forum Romanum

img_9765
Ruiny świątyni Saturna

Kto nie słyszał o tym miejscu? Forum Romanum widziałem nie raz i zawsze jest to dla mnie niesamowite przeżycie. To niewiarygodne, że mogę chodzić między budynkami, w których ponad 2 tysiące lat temu żyli ludzie. Jest to najstarszy plac miejski w Rzymie, powstał w VIII wieku p.n.e. Znajduje się pomiędzy sześcioma z siedmiu rzymskich wzgórz: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem, tuż obok znacznie młodszego Koloseum. W czasach antycznego Rzymu był centrum politycznym, religijnym i towarzyskim. Znajdowały się tam najważniejsze budynki ówczesnego świata – świątynia Saturna, dom Westalek, czy też Kuria. Wraz z najazdami plemion barbarzyńskich i upadkiem Cesarstwa Forum Romanum straciło swoje znaczenie. W późniejszych latach znajdował się tam kamieniołom, czy też trag bydła. Dopiero od końca XIX wieku zaczęto traktować to miejsce jako wspaniałe źródło historii i jeden z najważniejszych zabytków Europy. Co roku miejsce te odwiedzają tłumy turystów. Niestety, za darmo można oglądać je jedynie z pewnej odległości. Aby przejść się między pozostałościami antycznych budowli, należy kupić bilet.

5. Mecz Serie A

Kibice Romy wiwatują na cześć swojego kapitana - Francesco Totti'ego
Kibice Romy wiwatują na cześć swojego kapitana – Francesco Totti’ego

Na koniec trochę prywaty. Jestem wielkim fanem piłki nożnej, więc zdecydowanie polecam każdemu pójście na mecz Serie A. Liga włoska jest jedną z najlepszych na świecie. Dwa lata temu mistrz Italii – Juventus Turyn został drugą najlepszą drużyną piłkarską w Europie. W Rzymie mamy dwa liczące się kluby – AS Roma i Lazio Rzym. Oba grają na Stadionie Olimpijskim. Mi udało się załapać na mecz pierwszej z tych drużyn. Mecz zrobił na mnie ogromne wrażenie. Nigdy wcześniej nie byłem wielkim fanem tej drużyny, ale od tej pory zawsze będę trzymał za nich kciuki! Bilety na mecze można nabyć w oficjalnym klubowym sklepie. Nie są najtańsze, no ale jak często chadza się na mecze Serie A?

Mam nadzieję, że ten tekst pomoże Wam jak najlepiej wykorzystać Wasze wakacje w Rzymie. Oczywiście Wieczne Miasto oferuje zdecydowanie więcej atrakcji, jednak te 5 (a dla osób, które nie lubią piłki nożnej – 4) to absolutne must see! Rozpoczynając od tych miejsc swoje własne odkrywanie tego niesamowitego miasta możecie być spokojni, że nie ominie Was nic ważnego. Resztę oddaję Wam – Rzym dla każdego zaoferuje coś wspaniałego!

2 myśli na temat “5 miejsc, które warto zobaczyć w Rzymie”

  1. Mnie również Rzym urzekł, zakochałam się w tym mieście od pierwszego wejrzenia 🙂 Do listy dopisałabym jeszcze chociażby miejsce, z którego oglądać można Bazylikę św. Piotra przez dziurkę od klucza 😉 Niesamowity widok, szczególnie, gdy zaczyna zapadać zmierzch i bazylika zostaje podświetlona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *